Forum program

Sunday 22 October 2017

Official welcome reception at Parliament House including Welcome to Country.

(Invitation only including registered delegates)

Monday 23 October 2017 - Day 1

Time Description Location
7.30am Registration desk open Ground floor foyer area
7.30am Networking breakfast Concourse
8.30am One Mob - Different country Concourse
8.45am Welcome: Masters of ceremony, Dr Donna Odegaard AM and Rob Collins Halls 1 and 2
8.50am Ministerial address: Hon Michael Gunner, MLA, Chief Minister of the Northern Territory Halls 1 and 2
9.05am Platinum sponsor address: Dale Connor, Chief Executive Officer Building Australia, Lendlease Halls 1 and 2
9.20am Northern Territory Aboriginal Affairs Agenda: Mischa Cartwright, Executive Director, Office of Aboriginal Affairs, Northern Territory Government Halls 1 and 2
9.30am A thriving Northern Territory Indigenous business sector = A sustainable North: Jason Elsegood, Chair, Northern Territory Indigenous Business Network Halls 1 and 2
9.40am

Keynote presentation: Innovative solutions - The social entrepreneur

Adrian Appo OAM, Executive Director First Australians Capital, Australian Advisory Board for Impact Investing, Australian Centre for Rural Entrepreneurship, Children’s Ground, Goulburn Broken Catchment Management Authority and Social Ventures Australia
Halls 1 and 2
10am Networking morning tea - Indigenous business marketplace Halls 1 and 2
10.30am

Sharing the North’s economic stories: Unity through enterprise

Micky Wunungmurra, Deputy Chairman and Liam Flanagan, General Manager Community Services, Arnhem Land Progress Aboriginal Corporation
Halls 1 and 2
10.50am

Keynote presentation: Developing the North is critical to a more prosperous and secure Australia

Luke Bowen, General Manager, Northern Australia Development and Trade, Department of Trade, Business and Innovation, Northern Territory Government
Halls 1 and 2
11.10am

Panel session: Developing the North is front and centre of the discussion on Australia’s future

Facilitated by Jason Elsegood, Director and Chief Executive Officer, Cross Cultural Consultants and Co-Director, IE Project (NT) Pty Ltd

Dr Donna Odegaard AM, Chief Executive Officer, Aboriginal Broadcasting Australia

Nigel Browne, Chief Executive Officer, Larrakia Development Corporation

Sally Clarke, Assistant Director, Office of Northern Australia, Department of Industry, Innovation and Science, Australian Government

Luke Bowen, General Manager, Northern Australia Development and Trade, Department of Trade, Business and Innovation, Northern Territory Government
Halls 1 and 2
11.35am

Keynote presentation: A story from the Pilbara - North West Alliance

Dr Blaze Kwaymullina, Director, Our Country and North West Alliance
Halls 1 and 2
12 noon Networking lunch - Indigenous business marketplace Halls 1 and 2

12.45pm to 2.15pm

and

3pm to 4.30pm

Breakout 1: Developing the North

Facilitated by Jason Elsegood, Director and Chief Executive Officer Cross Cultural Consultants and Co-Director IE Project (NT) Pty Ltd

  1. Northern Territory Economic Development Framework
    Luke Bowen, General Manager, Northern Australia Development and Trade, Department of Trade, Business and Innovation, Northern Territory Government
  2. Developing the North - A Commonwealth perspective
    Sally Clarke, Assistant Director Office of Northern Australia, Department of Industry, Innovation and Science, Australian Government
  3. Ministerial Forum on Northern Development, Senior Indigenous leaders
    Dr Donna Odgaard AM, Chief Executive Officer, Aboriginal Broadcasting Australia and Nigel Browne, Chief Executive Officer, Larrakia Development Corporation
  4. Indigenous Business Sector Strategy
    Carita Davis, Regional Manager Top End and Tiwi Islands, Department of the Prime Minister and Cabinet, Australian Government
Meeting room 1

12.45pm to 2.15pm

and

3pm to 4.30pm

Breakout 2: Workforce and skilling

Facilitated by Camille Lew Fatt, Director Indigenous Employment and Career, Office of the Commissioner for Public Employment, Northern Territory Government

  1. Tackling unconscious bias to progress Indigenous talent
    Jodie Sizer, Owner and Co-Chief Executive Officer, PwC Indigenous Consulting
  2. Creating opportunities for Indigenous Australians
    Mick Coombes, General Manager, National Indigenous Training Academy Voyages Indigenous Tourism Australia
  3. Indigenous workforce in remote communities: Delivering housing maintenance co-ordination services
    Nicole Brown, Project Manager, Remote Indigenous Housing, Intract Australia Pty Ltd
  4. Genuine pathways to employment opportunities
    Anne Shew, Manager, Human Resources and Training, Traditional Credit Union
  5. Indigenous workforce development
    Sue Wright, Manager, Indigenous Workforce Development, Department of Trade, Business and Innovation, Northern Territory Government
  6. Getting the right balance
    Sean Bahr-Kelly, Barkly Regional Arts
Meeting room 2

12.45pm to 2.15pm

and

3pm to 4.30pm

Breakout 3: Business on country

Facilitated by Ricky Archer, General Manager, Djelk Rangers, Bawinanga Aboriginal Corporation

  1. Local Decision Making
    Bo Carne, Director Local Decision Making, Regional Network Group, Department of the Chief Minister, Northern Territory Government
  2. Our Community. Our Future. Our Homes.
    Jamie Chalker, Chief Executive Officer, Department of Housing and Community Development, Northern Territory Government
  3. Commercially Farming Northern Territory Aboriginal Land Rights Act
    Graeme Beasley and Peter Corbett, Directors, Alekarenge Horticulture Pty Ltd
  4. Sharing the North’s economic stories
    Gordon Noonan, Chairman and Graeme Smith, Chief Executive Officer, Manungurra Aboriginal Corporation
Meeting room 3

12.45pm to 2.15pm

and

3pm to 4.30pm

Breakout 4: Innovation

Facilitated by: Lauren Ganley, Chief Executive Officer, Desert Knowledge Australia

  1. First Australians Capital
    Jocelyn King, Chief Executive Officer, First Australians Capital Ltd
  2. Aboriginal Land and Sea Economic Development Agency
    Vin Lange, Chief Executive, Centrefarm Aboriginal Horticulture Limited
  3. Creating the best innovative ecosystem in the Northern Territory
    Harley Paroulakis, Founder and Director, Darwin Innovation Hub and Chief Executive Officer, Paspalis
  4. Sharing the North’s economic stories
    Cian McCue, Owner and Creative Director, Moogie Down Productions
Meeting room 4
12.45pm to 2.15pm

Breakout 5: Exploring opportunities in Aboriginal tourism

Facilitated by: Helen Martin, Chair, Northern Territory Aboriginal Tourism Advisory Council (ATAC), Member Tourism NT Board

  1. Overview of opportunities and gaps in delivery of Aboriginal tourism product
    Helen Martin, Chair ATAC, Member, Tourism NT Board
  2. Successful Aboriginal tourism products making it happen
    Pudakul Aboriginal Cultural Tours, Graham Kenyon
    Karrke Cultural Experiences and Tours, Peter Abbott
  3. Overview of support programs and groups and a how to guide
    Department of Tourism and Culture, Northern Territory Government
  4. Panel session facilitated by Paul Ah Chee Ngala, Director, Alice Springs Desert Park
Halls 1 and 2
2.15pm Networking afternoon tea – Indigenous business marketplace Halls 1 and 2
3pm to 4.30pm Delegates have the opportunity to attend an alternative breakout sessions 1 to 4 listed above following the networking afternoon tea.

Tuesday 24 October 2017 - Day 2

Time Description Location
7.30am Registration desk open Ground floor foyer area
7.30am Networking breakfast - Indigenous business marketplace Halls 1 and 2
8.30am Welcome:Master of ceremonies, Dr Donna Odegaard AM and Rob Collins Halls 1 and 2
8.35am

Keynote presentation: On the business trail: Groote Eylandt to Rizhao, Shandong province PRC

Tony Wurramarrba AO, Chairman, Anindilyakwa Land Council

Halls 1 and 2
8.50am

On the couch: What are the defence supply industry opportunities

Facilitated by Air Vice Marshal Margaret Staib, Northern Territory Defence and National Security Advocate

Matt Theoharous, General Manager Defence, Lendlease
Alice Beilby, Managing Director, Savanna Solutions Pty Ltd
Justin Mohamed, Director, Supply Nation and Chief Executive Officer of Equity Health Solutions Pty Ltd

Halls 1 and 2
9.15am

Sharing the North’s economic stories: Strength in collaboration

Ray Pratt, Director Dice Australia Pty Ltd
Halls 1 and 2
9.35am

On the couch: What are the energy and minerals supply and services opportunities

Facilitated by Rob Collins

Djawa Yunupingu, Deputy Chair, Gumatj Corporation Ltd
Klaus Helms, Chief Executive Officer, Gumatj Corporation Ltd
Alister Trier, Chief Executive Officer, Department of Primary Industry and Resources, Northern Territory Government
Lauren Ganley, Chief Executive Officer, Desert Knowledge Australia
Derek Flucker, Chair Aboriginal Enterprises in Mining, Exploration and Energy Ltd

Halls 1 and 2
10am Networking morning tea - Indigenous business marketplace Halls 1 and 2

10.30am to 12 noon

and

12.45pm to 2.15pm

Breakout 1: Opportunities in the North

Facilitated by: Jenny Scott, Director, PwC Indigenous Consulting

  1. Overview of opportunities, current and future
    Elena Tsangari, Project Coordinator, Industry Capability Network NT (ICN NT)
  2. Northern Territory Government 10 year Infrastructure Plan
    Monica Birkner, Executive Director Program, Reform and Compliance, Department of Infrastructure, Planning and Logistics, Northern Territory Government
  3. National Disability Insurance Scheme: Business and employment opportunities
    Lizzie Gilliam, Regional Manager, Northern Territory National Disability Insurance Agency, Australian Government
  4. Northern Gas Pipeline project update
    James Kernaghan, Manager, Northern Gas Pipeline Indigenous and Local Participation
  5. Sharing the North’s economic stories
    Allen Punch, Arruwurra Pty Ltd
Meeting room 1

10.30am to 12 noon

and

12.45pm to 2.15pm

Breakout 2: Maximising procurement opportunities

Facilitated by: Shaneen Tilmouth, Director Policy, Office of Aboriginal Affairs, Northern Territory Government

  1. Buy Local Plan
    Leigh Harris, Senior Procurement Consultant, Department of Trade, Business and Innovation, Northern Territory Government
  2. Indigenous Procurement and Local Content Policy
    Jerry Amato, Procurement Coordinator, Roper Gulf Regional Council
  3. Australian Government Indigenous Procurement Policy
    Jennifer Jardine, Senior Advisor, Indigenous Procurement Policy Economic Development Branch, Department of the Prime Minister and Cabinet, Australian Government
  4. Ground Breaking Research: Procurement evaluation tool
    Derek Flucker, Chair, Aboriginal Enterprises in Mining, Exploration and Energy and Christine Charles, Managing Director, D4G
Meeting room 2

10.30am to 12 noon

and

12.45pm to 2.15pm

Breakout 3: How to access capital and investment

Facilitated by: Alice Beilby, Managing Director, Savanna Solutions Pty Ltd

  1. Supporting Indigenous Australian customers, people and communities to prosper and grow
    Suzi Hullick, State General Manager, Westpac SA/NT, Commercial Banking; National Head of Indigenous Business
  2. Supporting aspiring business owners with microenterprise development support and access to finance
    Eileen Breen, Field Officer, Many Rivers Microfinance
  3. Business Boosters
    Faysal Fassi, General Manager Enterprises, Indigenous Business Australia
  4. Impact Investing Australia / Social Ventures Australia
    Adrian Appo OAM, Australian Advisory Board member Impact Investing, and board member Social Ventures Australia, Australian Centre for Rural Entrepreneurship, Children’s Ground and Goulburn Broken Catchment Management Authority and Executive Director First Australians Capital
  5. Northern Territory Infrastructure Development Fund
    David Lovell, Director, Infrastructure Capital Group
Meeting room 3

10.30am to 12 noon

and

12.45pm to 2.15pm

Breakout 4: Developing strategic partnerships

Facilitated by: Natasha Abbott, Regional Development Officer Alice Springs, Regional Network Group, Department of the Chief Minister Northern Territory Government

  1. Joint ventures
    Jonathan Kneebone, Manager, Investor Relations, Indigenous Business Australia
  2. Strategic business alliances: clusters maximising opportunities and collaborating to be competitive in the national and global supply chain
    Kerryn Smith, Chief Executive Officer, Australian Industry and Defence Network NT
  3. Kardu Alliance
    Tobais Nganbe, Chief Executive Officer, Thamarrurr Development Corporation
  4. Something Wild - Australia’s first Indigenous-owned native greens and game provider
    Daniel Motlop, General Manager, Something Wild
  5. Sharing the North’s economic stories: Rapidclean NT
    Regina Bennett, Chairperson, Ironbark Aboriginal Corporation
Meeting room 4

10.30am to 12 noon

and

12.45pm to 2.15pm

Breakout 5: Responding to tenders: secrets of success

Presented by: Steve Vermey, Director, BMV Solutions

  1. Tendering - the process
  2. What is a conforming tender?
  3. How does a purchaser see your tender?
  4. Risk
  5. Financial viability
  6. Know how to answer questions
  7. Co-tendering
Halls 1 and 2
12 noon to 12.45pm Networking lunch - Indigenous business marketplace Halls 1 and 2

12.45pm to 2.15pm

Delegates have the opportunity to attend an alternative breakout sessions listed above following the networking lunch Halls 1 and 2
2.15pm to 4.30pm

Indigenous Business Trade Fair

To conclude the 8th Indigenous Economic Development Forum, the Department of Prime Minister and Cabinet and Supply Nation are proud to support the Indigenous Business Trade Fair.

The Indigenous Business Trade Fair is a free event. To register to only attend the Indigenous Business Trade Fair go to eventbrite.com.au
Halls 1 and 2

Note:
Indigenous and Aboriginal respectfully refers to the first Australians, Aboriginal and Torres Strait Islander peoples.
This program may be subject to change.

Get a copy of program (240.9 kb)

Last updated: 20 October 2017